[TEORIA] PUNKT, LINIA I KSZTAŁTY WEDŁUG KANDINSKY'EGO

Hejka :) Dzisiaj przychodzę do Was z kolejnym postem teoretycznym, który dla odmiany poświęcony będzie sprawom związanym z punktem, linią oraz kształtami. W tym tekście postaram się Wam w prosty sposób wytłumaczyć odbiór (podświadomy u przeciętnego człowieka) a całkowicie oczywisty dla artystów plastyków. Cały post będzie się odnosić do ,,Biblii plastyków" tj. dzieła Kandinskyego Punkt i linia a płaszczyzna.
No to jedziemy ;)


Od czego wychodzą, zaczynają się kształty? Pytanie proste i należy do dziedziny matematyki. Kształt, który zbudowany jest z linii powstał z... punktów :) I od tego zaczniemy ;)


Punkt

Kandinsky w swoim dziele pisze o punkcie jako o geometrycznym zaczątku czegoś. Pod względem swojego wyrazu, znaczenia jest równy zeru. Jest to najbardziej powściągliwy element plastyczny.
W piśmie oznacza milczenie - kropkę. I tak też jest w plastyce - cisza, milczenie, zapowiedź czegoś.
Warto w tym miejscu dodać, że wspomniana kropka (punkt) może zamienić się z łatwością z koła w każdy inny kształt - maleńki kwadrat, trójkąt, kratkę. Wszystko może być punktem - zależy to od proporcji elementu do płaszczyzny oraz od odległości względem punktu.

Czy kropka i koło mają podobne właściwości? Jak się zapewne domyślacie - mają ze sobą coś wspólnego! Oba elementy należą do jednych z najbardziej statycznych, nie wyrażających nic, nie posiadają w sobie wewnętrznej dynamiki. 
Jednak, żeby Wam nie mieszać - konkretnie o kształtach (o kole również) napiszę później ;)Linia

Zbudowana jest z punktów, geometryczna linia jest niewidoczna. ,,Jest śladem poruszającego się punktu, skutkiem jego przesuwania się. Powstaje z ruchu przez zniszczenie bezwładności punktu, absolutnego stanu jego spoczynku, a tym samym przez przeskoczenie ze statyki w dynamikę. Linia jest więc przeciwieństwem największym praelementu malarstwa - punktu". 
Siłą zewnętrzna, która oddziałuje na punkty zmienia samą linię, nadając jej różny wyraz, dynamikę. Wszystko zależy od ilości tych sił oraz ich jakości. 

Zacznijmy od linii prostych :)

Najprostszą formą linii jest linia pozioma. W ludzkim umyśle kojarzy się z płaszczyzną, z czymś na czym człowiek stoi, przypomina również horyzont. Linia ta przez swoją formę w chłodny sposób rozprzestrzenia się w poziomie, w kierunku nieskończoności. 

Całkowitym przeciwieństwem poziomej linii jest pion. Linia ta daje uczucie aktywności, podwyższania temperatury. Jest najzwięźlejszą, ciepłą formą ruchu (całkowicie odwrotnie jak linia pozioma).

Ostatni tym linii to przekątna. W zależności w jakim kierunku opada - taki daje wyraz.
Jeżeli przekątna zbliża się bardziej do horyzontu, staje się chłodniejsza - przypomina bardziej poziom. Jeżeli idzie bardziej do góry - przejmuje więcej cech z linii pionowej.
Na ilustracji, wyżej linia, która gwałtownie opada w dół (pierwsza z lewej) daje wyraz smutku, opadania, beznadziejności a ta, która unosi się do góry (z prawej strony) wyraża radość, pozytyw.
Dlaczego, kiedy rysujemy kreskę eyelinerem na powiece opadającą lub poziomą nasze oko staje się smutne? To znacie już odpowiedź ;) Linia rysowana do góry, w kierunku brwi nie tylko z punktu widzenia wizażysty jest poprawna a z punktu oddziaływania plastycznego nadaje naszemu oku dynamiki, radości.Linie łamaneLinia łamana składa się z dwóch odcinków i powstaje w wyniku dwóch sił, które po jednorazowym uderzeniu przestały oddziaływać dalej. W przypadku linii złamanej powstaje większe związanie z płaszczyzną, niż w przypadku linii prostej. I tak wyróżniamy tutaj: kąt prosty, ostry i rozwarty.

Kąt prosty: ,,jest niezmienny co do wielkości, zmienia jedynie swój kierunek. Istnieją tylko 4 kąty proste stykające się ze sobą - albo wierzchołkami, tworząc krzyż, albo końcami rozchylonych ramion, tworząc płaszczyzny prostokątne. W wypadku najbardziej regularnej budowy tworzą kwadrat. Poziomo - pionowy krzyż składa się z jednej linii o temperaturze dodatniej i jednej o temperaturze ujemnej - nie jest to nic innego niż skrzyżowanie pionu i poziomu w centrum kompozycji". Krótko mówiąc: połączenie pionu z poziomem sprawia, że mamy statykę, gdyż siły wewnętrzne (wyraz) obu linii znosi się do zera. Chłód i opanowanie.

Kąt ostry: najgorętszy, ma w sobie największe napięcia. Daje odczucie ostrości, gorąca, aktywności.

Kąt rozwarty: najbardziej nieporadny, pasywny i słaby w swoim wyrazie.Linie łamane, wielokątne - zygzakowateSą to linie z wieloma kombinacjami kątów ostrych i rozwartych. Najprościej mówiąc: te, które mają w sobie dużo kątów ostrych będą bardziej dynamiczne - dodatkowo - położone poziomo będą silnie akcentować pion. W przypadku zygzaków składających się z kątów rozwartych dynamika będzie mniejsza, przez co będzie się zbliżać bardziej do linii poziomej a co za tym idzie - do płaszczyzny.Linie krzywe - faliste

Linia swobodnie falująca pierwsza z góry to ta bardziej regularna - bardziej statyczna, spokojna.
Linia poniżej pełna napięć, więcej dynamiki ma w sobie i mniej spokoju.

W przypadku linii istnieje jeszcze sporo innych zagadnień ale odnośnie do mody i makijażu te kwestie, które poruszyłam są najistotniejsze oraz realnie Wam się przydadzą w życiu :)Kształty

Najbardziej dynamiczną figurą z wszystkich jest trójkąt, gdyż składa się z kątów ostrych, przez co jest pełen napięć wewnętrznych.

Kwadrat jest figurą, w której równoważą się pion z poziomem, przez co jest to figura najbardziej zrównoważona, podobnie jest z prostokątem.

Koło jest najbardziej statyczne, nudne, pozbawione dynamiki wewnętrznej. To tyle w tym wpisie ;)
Następny będzie kombinacją: kolor + kształt, więc szykujcie się psychicznie - będzie POTĘŻNY tekst :D Wytłumaczę Wam jakie kombinacje figur geometrycznych z barwami dają efekt i co wyrażają ale to za jakiś czas - cierpliwości ;)


6 komentarzy

 1. Bardzo przydatny post. Dobrze wiedziec jak to wygląda ze strony plastycznej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. teorii nigdy za wiele pomiędzy kosmetykami :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że jako jedyna tak potrafisz wytłumaczyć coś, co z samej nazwy jest jak dla mnie czymś ciężkim. No i dobrze, że piszesz o takich rzeczach, człowiek przynajmniej się pomiędzy do edukuje! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może i koło jest nudne, ale ja je lubię :D Jak dla mnie super idea pisania takich postów - można się wiele dzięki nim dowiedzieć :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Super! Warto się dowiedzieć czegoś nowego, o czym w przeciętny dzień w ogóle się nie myśli :D

  OdpowiedzUsuń
 6. O wow, nie miałam pojęcia, że tak proste kształty, linie, kropki, mogą mieć aż takie znaczenie :)

  OdpowiedzUsuń