[KSIĄŻKI] O KOLORZE SŁÓW KILKA Z JOHN`EM GAGE`M

Hejka! 😎 Zgodnie z obietnicą, dodaję z małym poślizgiem wpis, który może pomóc tym z Was, które: malują, rysują, tworzą makijaże i charakteryzacje, blogują, zajmują się DIY'em, wystrojem wnętrz lub po prostu chcą zrozumieć kolory aby wiedzieć, jak je zestawiać np. w ubiorze.
Post ma charakter zajawki dwóch fenomenalnych książek, gdyż nie jestem w stanie przedstawić Wam szczegółowo ponad 600str tekstu. Zagadnień i tematów jest wiele, ja postaram się poruszyć te, które są najciekawsze i mogą się Wam przydać, zapraszam.Obie książki są tego samego autora: John'a Gage'a: niesamowitego erudyty, naukowca w dziedzinie koloru oraz znawcy malarstwa. Pozycje przeze mnie przedstawione wciągają od pierwszej strony, gdyż treści zostały przedstawione w sposób przystępny dla każdego, nie tylko dla artystów!


Kolor i znaczenie. Sztuka, nauka i symbolika


Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć pojęcie koloru zarówno z perspektywy historii,  kontekstu, literatury oraz nauki nie tylko typowo plastycznej!
Dowiemy się z niej o harmonii barw, poznany koła barwne danych autorów, teorie o kolorze, jak i również przejdziemy przez etapy historyczne i to, jak kolor, jego pojęcie zmieniało się w czasie.
Prześledzimy wraz z autorem kolor względny i absolutny na przestrzeni wieków: od ikonografii wczesnego Średniowiecza z mozaikami, poprzez Newtona i malarstwo, przechodząc w zagadnienia koloru lokalnego i podstawowego wraz zasadami harmonii i komplementarności, płynnie rozwijając wątki na przykładach konkretnego artysty z danej epoki (w konkretnej stylistyce prac), kończąc na barwie we współczesnym malarstwie i aspekcie psychologicznym.Książka Kolor i Znaczenie to znakomity wstęp, podstawa w zrozumieniu czym jest barwa, jak ważna jest w malarstwie, literaturze ale też ile znaczy dla nas samych. Wiedza zawarta w tej pozycji bardzo otwiera umysł na zagadnienie koloru, które jest niezwykle bogatą tematyką i łatwo się pogubić, nie wiedząc od czego zacząć. Sięgając wpierw po tę pozycję, możemy być pewni, że nasze dotychczasowe pojęcie, rozumienie barw ze szkoły (lekcji fizyki i plastyki) zostanie perfekcyjnie uporządkowane!


Kolor i kultura. Teoria i znaczenie koloru od antyku do abstrakcji.


Ta pozycja stanowi rozwinięcie wyżej pokazanej książki i choć Kolor i kultura została wydana 2lata po Kolorze i znaczeniu to według mnie lepiej zacząć swoją przygodę z barwą właśnie od książki później wydanej. Dlaczego? Swoją uwagę skupiamy tym razem na poszczególnych epokach w historii, zaczynając od dziedzictwa klasycznego, greckiej teorii, poprzez dzieła Dürera i Tycjana, kolory Islamu, estetyki dionizyjskiej, sekularyzacji światła, symboliki barw, kolorów w heraldyce, przechodząc w zagadnienia związane z alchemią, moralnością i substancją koloru a nawet do jego dźwięczności, kończąc na kolorze bez teorii w sztuce abstrakcyjnej. Kolor i kultura to rozwinięcie tematów z Koloru i znaczenia. Choć wątki, nazwiska przewijają się w obu pozycjach, ta część jest bardziej konkretna pod względem wizualnym, mamy dużo więcej ilustracji, jest oparta bardziej na wzrokowym odbiorze pozycji i nie dziwmy się! Pisząc o kolorze, konkretnych dziełach nie sposób omówić pewnych zagadnień bez przywołania prac artysty! 
Obie książki są w podobnym duchu napisane, przewijają się zagadnienia zarówno naukowe, z teorii barw jak i aspekt fizyczny kolorów oraz ich odbiór czyli podłoże psychofizyczne.


Reasumując:

Jeżeli szukacie książek naukowych o barwach,  przystępnie napisanych, niezwykle logicznie gdzie nie ma możliwości się zgubić to koniecznie sięgnijcie po te dwie pozycje Gage'a! Obie stanowią całość i układają wiedzę, którą kiedyś tam pozyskaliśmy na etapie edukacji.
Dla mnie, jako artysty plastyka: malarza i grafika jest to swojego rodzaju biblia o kolorze, do której regularnie wracam i odświeżam sobie teorię, koła barwne, które przydają się do stworzenia swoich własnych!

Jeżeli jesteście twórcami nie tylko w tzw. "sztuce wysokiej" ale chcecie lepiej rozumieć kolor w kompozycjach do zdjęć na bloga, w ubiorze, makijażu czy chociażby urządzając mieszkanie to serdecznie polecam przeczytać obie pozycje. Dodam w tym miejscu, że choć książki są napisane prostym językiem to wymagają skupienia i zastanowienia się nad przeczytaną treścią! Na pewno nie połkniecie danej pozycji w jeden czy dwa dni, tutaj potrzeba ciszy i trochę przemyśleń ale wierzcie mi: WARTO.


Czy kolory mają znaczenie w Waszym życiu?

1 komentarz