[YOUTUBE] JAPONIA - PODSUMOWANIE✈️

Hejka! 🤩 Pod koniec zeszłego roku pojawiły się dwa filmy z naszej podróży do Japonii a teraz przyszła pora na małe podsumowanie, przemyślenia oraz ciekawostki!


Dlaczego Japonia?

Od małego oglądaliśmy seriale japońskie, rosła w nas fascynacja tym krajem oraz marzenia by kiedyś móc go zobaczyć. Udało się! Przyznam, że choć nasze wyobrażenia były wygórowane, może wręcz bajkowe to wszystkie się spełniły i to z nawiązką! Zostaliśmy zaskoczeni pozytywnie dosłownie z każdej strony: począwszy od spokoju, ciszy w większości miejsc (może poza głośną Akihabarą), poprzez wysoką kulturę ludzi, czystość, przepiękne widoki a kończąc na obłędnym wręcz jedzeniu i nie mam na myśli tu tylko sushi! 

Nim jednak wybraliśmy się do tego kraju, oboje dużo czytaliśmy, braliśmy do serca uwagi zaprzyjaźnionego nam właściciela jednej z łódzkich restauracji, aby popełnić jak najmniej gaf a uwierz mi, w Japonii bardzo łatwo zrobić z siebie głupola.


Ciekawostki

Zacznę od podróży. Jeżeli jesteś wewnątrz metra i masz ze sobą dużą torbę lub plecak a jest sporo ludzi wokół - należy go zdjąć, inaczej spotkasz się ze spojrzeniami. Kolejna sprawa to jedzenie i tu zaskoczenie: nie idzie się ulicą i nie ja, ani nie pije. Co więcej, jeżeli kupisz watę cukrową, przekąskę lub coś do picia to należy posilić się albo przy straganie lub sklepiku, albo iść na bok w zakamarek ulicy. W złym tonie jest jedzenie i picie w biegu i tego na ulicy nikt nie robi! Jak już jesteśmy przy jedzeniu to warto wspomnieć o wyrzucaniu śmieci a konkretnie o koszach - jest ich bardzo mało. Dlaczego? Ma to związek z zamachami terrorystycznymi i ładunkami, które umieszczano właśnie w koszach. Od tamtego momentu jest ich zwyczajnie mniej ze względu na bezpieczeństwo i wiesz co? To nie jest takie straszne! Śmiecia chowasz do torby i idziesz dalej a wyrzucasz go gdy możesz. Na koniec w tematyce restauracji (i jakimkolwiek sklepie) dodam jeszcze jedną ciekawostkę: nie należy dawać napiwków gdyż jest to uznawane za brak szacunku! Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest to aby mieć nowe i czyste skarpetki. Skarpetki?! Tak, dlatego że są sytuacje gdy będzie trzeba zdjąć obuwie, np. spacerując po świątyni lub aby wejść do restauracji (my akurat do takiej nie trafiliśmy) i fajnie by było, gdyby nie było w nich dziury 😄Podsumowanie

O Japonii mogę pisać i mówić wiele, gdyż kraj ten jest tak bogaty kulturowo, że nie sposób zmieścić się w dwóch filmach i tym poście. W planach jest kolejna wizyta i choć przekładaliśmy lot już kilka razy to wierzymy, że przyjdzie moment, gdy sytuacja na świecie się unormuje a my będziemy mogli po raz kolejny zachwycić się Krajem Kwitnącej Wiśni.

Na koniec tego wpisu dodam, że niedługo zaczną pojawiać się tutaj książki poświęcone Japonii, które pozwoliły nam się przygotować do podróży. 

Jaki kraj jest Twoim wymarzonym, który chciałabyś zobaczyć?


1 komentarz

  1. Świetna relacja :) Bardzo mi się podoba ich mentalność i fajnie by było, gdyby tak samo było u nas. Dziurawych skarpetek nawet po domu nie ubieram :D

    OdpowiedzUsuń