[KSIĄŻKI] DANIELLE L. JENSEN, TRYLOGIA KLĄTWY

 Hejka!🤩 Buszując w sklepie Bonito, w którym zawsze kupuję książki, trafiłam na serię fantasy, która skierowana jest do młodzieży. Przyznam, że miałam początkowo obawy, czy przedstawiony świat mnie porwie i czy nie będzie zbyt słodko - nie było! Trylogia jest świetnie napisana, wciąga i bawiłam się przy niej wybornie. Uwaga: recenzja jest długa!Porwana Pieśniarka

Opuszczone miasto pod ruinami Samotnej Góry a w nim mieszkające trolle, które nie mogą się wydostać, gdyż więzi je klątwa czarownicy. Niespodziewanie pojawia się rozwiązanie problemu - młoda dziewczyna imieniem Cécile de Troyes, która ma przynieść wyzwolenie według przepowiedni. Zostaje więc porwana i uwięziona w mieście trolli, jednak nie jest tym faktem zachwycona i ciągle rozmyśla o ucieczce. Z czasem jednak bohaterka zmienia podejście do obecnej sytuacji, a w jej sercu zaczyna kiełkować uczucie do przystojnego księcia trolli - Tristana, z którym została związana ślubem. Dziewczyna poznaje przyjaciół księcia, rodzinę, zwiedza miasto i powoli również zakochuje się w tym opuszczonym miejscu. Cécile zostaje wciągnięta także w polityczne intrygi i staje się świadkiem buntu, który zalewa ulice Trollus. 


Ukryta łowczyni

Ciąg dalszy przygód Cécile, jednak tym razem po uwolnieniu się z Trollus, ale czy aby na pewno jest już całkowicie wolna? Okazuje się, że tyran - król nadal ma nad nią władzę, gdyż jego macki sięgają również poza miastem. Bohaterka mieszka z matką w Trianon i każdego wieczoru występuje na deskach sceny operowej, a za dnia szuka czarownicy Anushki, która nałożyła klątwę na Trollus. Cécile zagłębia się w magię, chcąc dotrzeć do wiedźmy, stając się łowczynią, ale również i zwierzyną.


Waleczna czarownica

Klątwa z Trollus zostaje zdjęta. Jednak konsekwencje jej usunięcia nie wróżą niczego dobrego, bowiem trolle stają się niebezpieczeństwem dla ludzi i dochodzi do epickiej wojny. Walka, poświęcenie, oddanie i śmierć mieszają się z ze zwrotami akcji i intrygami, które wydają się nie mieć końca. 


Niedoskonali

Ostatnia część, która jest zarazem prequelem. Dowiadujemy się z niej więcej o powstaniu spisku, w którym ma zostać zdegradowany król - tyran, a także o przyjacielu księcia. To właśnie on jest główną postacią w tej książce wraz z jego ukochaną Pénélope, jej siostrą Anaïs oraz ich rodziną. Poznajemy bliżej zależności rodzinne ukochanej Marca, wkraczamy w intrygi rządzące miastem Trollus.


O trylogii

Na wstępie zaznaczę, iż ta trylogia to debiut Jensen i jest on naprawdę znakomity! Świat przez nią wykreowany wciąga od pierwszych stron, wszystko jest napisane w punkt, ze smakiem. Trylogię czyta się niezwykle przyjemnie, daje ogromnego kopa emocjonalnego, gdyż momentami czuć wzruszenie, złość, bezsilność, ale też wylewa się morze łez! To nie jest romans, to historia o złożonym świecie intryg politycznych, w którym bohaterowie odnajdują miłość i muszą nie tylko walczyć o siebie samych, ale także o innych. To historia, która chwyta za serce i bardzo długo z nami pozostaje.

Przyznam, że tom pierwszy mnie w sobie rozkochał, drugi podtrzymał to uczucie, ale trzeci sprawił, że moje serce i dusza rozsypały się na kawałki! Szloch był ogromny, nie mogłam powstrzymać łez i zdarzyło mi się to pierwszy raz w życiu i to w takim natężeniu! Bohaterowie zostali kapitalnie wykreowani i choć nie przepadam za kobietami przedstawionymi w powieściach dla młodzieży, tak tutaj Cécile mi nie przeszkadzała (nie była naiwna i patrząca, jak ciele w malowane wrota), no ale Tristan  to dopiero petarda! 

Ostatni tom, który kończy historię to już prawdziwy rollercoaster i to on jest najlepszy z całej serii, chociaż przyznam, że wstęp, tj. tom pierwszy również bardzo mi się podobał, ale to ze względu na wprowadzenie do świata trolli. W trzecim tomie możemy spodziewać się takiej dawki emocji, że czasem jest to niemożliwe do udźwignięcia i trzeba zrobić przerwę. A zakończenie? Ach, słodko - gorzkie i uwaga: ostatnie 50 stron to gwarantowane wycie do księżyca!

Najsłabiej wypada prequel czyli Niedoskonali, która jest ostatnią częścią i choć jest wprowadzeniem do głównej historii to należy przeczytać ją na koniec. Dlaczego? Ponieważ w kontekście całej trylogii, gdy zaczniemy od niej to niewiele wyjaśnia, stanowi właściwie dopowiedzenie do tego, co już w większości wiemy z wcześniejszych tomów. Ta część mnie zupełnie nie porwała, była napisana poprawnie, jednak nie było w niej tylu szczegółów i napięcia, co w poprzednich tomach.


Podsumowując

Jeżeli szukasz książek, które porwą Ciebie od pierwszych stron i zabiorą w niesamowity świat fantasy -  w tym przypadku trolli - to ta seria jest Twoim must have! Główni bohaterowie chwytają za serce, historia została znakomicie napisana, sporo się tutaj dzieje i co najważniejsze, całość nie jest różowa i słodka, jak to czasem bywa w powieściach dla młodzieży. Dostajemy świetną przygodę, która pozostaje na długo w sercu, do której chce się wracać. Przyznam, że bardzo bym się ucieszyła, gdyby kiedyś zrobiono ekranizację tej trylogii! Czy wrócę do Trylogii Klątwy? Tak i to jeszcze w tym roku, bo chcę ponownie przeżyć podróż do świata trolli i wsiąść do tego emocjonalnego rollecoastera.

GORĄCO POLECAM


Znasz twórczość Danielle L. Jensen?

Prześlij komentarz