[TEORIA] CZYM JEST FORMA?

Hejka :) Dzisiaj czeka Was dużo czytania i oglądania! :D Wracam po krótkim wypoczynku i w ten deszczowy dzień pragnę Wam umilić trochę życie ;)
Na pierwszy ogień wybrałam posta z odrobiną teorii ;)


O FORMIE mówi się dużo. Tego słowa używają artyści plastycy, projektanci mody, przedmiotów użytkowych, architekci itp. Pojawia się także w mowie potocznej. Co oznacza to pojęcie?

Forma, jak powiedział malarz Ben Shahn to widzialny kształt rzeczy!
Mówiąc i myśląc o formie, najpierw dostrzegamy kształt przedmiotu, jego naturę (rzeczy) potem barwę i zachowanie względem otoczenia. Dobry przykład podaje Arnheim w Sztuce i percepcji wzrokowej, w której pisze: ,,To, co dostrzegamy z kształtu, barwy i zewnętrznego zachowania królika, mówi nam sporo o naturze tego zwierzęcia, zaś różnica w wyglądzie między filiżanką i nożem jest wskazówką, który przedmiot służy do picia herbaty, a który do krojenia ciasta. Ponadto królik, filiżanka i nóż, opowiadając nam o sobie, automatycznie objaśniają też całe kategorie rzeczy; uczą w ogóle o królikach. filiżankach i nożach i - przez rozszerzenie - o zwierzętach, pojemnikach, przyrządach tnących".

Kształt, o którym mowa w cytacie jest postrzegany nie tyle jako forma jednej rzeczy ale jako forma pewnego rodzaju rzeczy. Kształt należy zatem rozumieć dwojako:

- jako rodzaj kształtu
- każdy rodzaj kształtu jest postrzegany jako forma całych rodzajów przedmiotów.

Mówiąc o Formie warto również patrzeć na cechy kształtów i kolorów, biorąc pod uwagę również symbolikę, wyraz i psychologiczny aspekt tych trzech właściwości, które razem budują wyraz owej Formy.

O kolorze pisałam TUTAJ i TUTAJ

Arnheim w swojej książce porusza również bardzo ważny aspekt związany z kształtem! Według niego każdy kształt jest semantyczny, tzn. jest widziany, mówi o rodzajach przedmiotu. ,,Nie wszystkie kształty, w których rozpoznajemy królika, są identyczne, a namalowany przez Dürera obrazek królika nie pokrywa się dokładnie z żadnym, kiedykolwiek oglądanym królikiem".

W tym miejscu powinien się pojawić kolejny istotny aspekt - doktryna iluzjonistyczna, o której napiszę więcej w następnym poście ;)

Słowo FORMA określa także pewien układ - elementów na powierzchni czy w przestrzeni!
Na formę obrazu - portretu składać się będą: fizjonomia modela, wyraz twarzy, układ ciała, kolorystyka itd.

Albrecht Dürer, Autorportret


W rzeźbie: kształt, kolor, dynamika lub statyka.

Niki de Saint Phalle, Nanas


W architekturze formą będą np. układy kolumn.

Układ kolumn w Stoii Attalosa w Atenach.Teraz już wiecie czy jest Forma ;) Znałyście może to pojęcie wcześniej?


2 komentarze

  1. Ja znałam to pojęcie pod względem fizycznym najbardziej gdy za każdym razem się zarzekam,że wrócę do formy :) haha

    Coś tam w gimnazjum na lekcjach plastyki było,ale ...nie pamiętam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. ja znałam! tato mi od małego wpaja wiedzę o sztuce + miałam bardzo wymagającą Panią z Polskeigo, która nam przybliżała wiadomości tego typu : )

    OdpowiedzUsuń