[TEORIA] SYMBOLIKA BARW

Hejka :) Pamiętacie, że czasem na moim blogu pojawiają się potwornie długie wpisy traktujące o poważnych zagadnieniach? Dzisiaj postanowiłam usiąść i zgodnie z obietnicą - dla kogoś - napisać tekst o symbolice barw. Postaram się aby nie była to powieść a jedynie dłuższa wypowiedź.
Jesteście gotowi? No to jedziemy!
Znaczenie barw nieodzownie związane jest z kulturą, przekazywaniem uczuć, potrzeb oraz z kontekstem seksualnym, jak np. w Indiach czy Chinach a także ze sztuką. W zależności od kultury danego kraju barwy mogą mieć różne znaczenie i tak, np. biel dla nas oznacza czystość i niewinność a w kulturze afrykańskiej to kolor demonów.
Na pewno znacie również symbolikę barw kwiatów - jaki bukiet róż, tj. w jakim kolorze dostaniecie to właśnie daną (ukrytą) treść chce nam darczyńca powiedzieć. To właśnie te informacje biorą się z tematu symboli barwnej :) A teraz skupmy się już po kolei na danych kolorach.BielTechnicznie biel to nie kolor!
W kulturze europejskiej (chrześcijańskiej) biel to odcień czystości, niewinności dlatego też dzieci chrzczonych (zakładanie białej szaty po chrzcie), idące do pierwszej komunii oraz panna młoda przywdziewają białe ubrania. Jest to także barwa radości, harmonii, spokoju oraz mądrości. Dla katolików biel ma jeszcze szczególne znaczenie, gdyż odnosi się do postaci Boga Ojca, kapłanów oraz ludzi generalnie żyjących w czystości - dziewiczych. Ponadto jest uznawany za symbol źródła życia, chociaż kiedyś barwa ta była uznawana za żałobną to w Japonii nadal jest za taką postrzegana.
W symbolice kwiatowej biel oznacza szacunek do kobiety, które są wyrazem słów: ,,Kocham ale jeśli nie chcesz, nawet Ciebie nie dotknę".
W symbolice kamieni bielą nazywany jest brylant oraz kryształ górski.Czerń


Technicznie czerń to nie kolor!
Jest to odcień najbardziej negatywny ze wszystkich. Symbolizuje kolor nocy, zła, grzechu, śmierci, nicości, gniewu, W kulturze europejskiej barwa ta jest nierozerwalnie związana właśnie ze śmiercią, pogrzebem i żałobą, chociaż w Chinach jest uznawany za szczęście, w Egipcie i Indiach za kolor życia, w Japonii oznacza młodość, naiwność, brak doświadczenia życiowego. 
Ludzie ubrani na czarno są odbierani jako silni pewni siebie a z kolei w modzie kolor ten uznawany jest za szyk i elegancję.
W kamieniach: diament, węgiel, onyks.Szarość


Szarość oznacza brak energii, apatię. Kolor ten ma znaczenie raczej negatywne, podobnie jak i czerń oznacza pokutę, żałobę, cierpienie. Z drugiej jednak strony może oznaczać powagę, inteligencję, które kojarzą nam się z garniturem czy mundurkiem.
W kamieniach: krzemień pasiasty.


Żółty


Kolor słońca, radości, energii, oznacza również najwyższe wartości i wiedzę. Barwa ta była kiedyś symbolem mężatek i matek, miał wyrażać szacunek do nich. Z czasem jednak barwa ta nabrała negatywnych cech i stała się symbolem zdrady, fałszu, bezwstydu, wrogości, nienawiści, tchórzostwa, skąpstwa i słabości. W Chinach barwa ta jest kolorem cesarskim, w Japonii oznacza odwagę, natomiast dla Greków oznacza smutek a dla Egipcjan żałobę.
W kwiatowym aspekcie wyraża słowa: ,, Nie dokazuj, miła, nie dokazuj...".
W kamieniach żółte są topaz i cytryn.


Czerwień


Kolor królewski, barwa władzy oraz najwyższego kapłana. Odcień ten również przywodzi na myśl krew, ogień, wojnę, rządzę, namiętność, płodność i odwagę. Barwa krwi z kolei jest symbolem męki Chrystusa. Czerwień ponadto jest symbolem miłości oraz spraw seksualnych. Kolor ten dodaje odwagi ale z drugiej strony kojarzy się też z czymś wyuzdanym a nawet wulgarnym.
W Chinach i Indiach jest symbolem radości, energii, obfitości, natomiast w Afryce Południowej oznacza żałobę. 


Niebieski


Symbol duchowości, oznacza niebo, spokój, kontemplację, spokój, nieskończoność, tęsknotę. W Chrześcijaństwie oznacza barwę Matki Boskiej. Początkowo kolor ten był uznawany za symbol wierności  - rycerze dla ukochanej kobiety zakładali niebieskie stroje, jednak z czasem nabrał negatywnego znaczenia, tj. zaczął oznaczać ludzi niewiernych i oszukanych. 
W Iranie utożsamiany jest z rajem a w Meksyku jest kolorem żałobnym, dla Greków natomiast jest barwą, która odstrasza złe duchy, chroni przed nieszczęściami oraz... owadami :)
Niebieskie kwiaty mówią: ,, Zawsze chcę być tylko z tobą" (niezapominajki).
W kamieniach: turkus, szafir, akwamaryn.


Fiolet


Symbol żałoby i zadumy, w religii chrześcijańskiej jest kolorem charakterystycznym dla Adwentu oraz ogólnie wiary. Z jednej strony barwa ta kojarzy się z tajemniczością i dostojeństwem, przepychem i wspaniałością, z drugiej zaś z nostalgią, refleksyjnością i ponurą aurą. Odcień ten powiązany jest z mistycyzmem, wiedzą tajemną, religią i mądrością. W Japonii barwa ta oznacza pozycję społeczną a w Tajlandii żałobę.


Zieleń


Kolor życia, wegetacji ziemskiej i flory. Oznacza nadzieję, równowagę, szczęście, zwycięstwo, kontemplację. Symbolizuje również płodność, kompromis i nieśmiertelność, ponadto jest również barwą związaną z miłością ale o negatywnym wydźwięku - zazdrością i zawiścią, chociaż kiedyś barwa ta oznaczała rodzące się uczucie! Ponadto uspokaja, łagodzi nerwy, łagodzi smutek i depresję. 
W Portugalii zielony jest symbolem nadziei, w Japonii to kolor życia wiecznego a w Islamie oznacza zbawienie i raj po śmierci człowieka. W Chinach natomiast oznacza hańbę a w Afryce Północnej korupcję.
Kamienie: szmaragd, jaspis.
Zapraszam Was również do przeczytania:

3 komentarze

  1. Z tą bielą to się jakoś wypaczyło przez wieki... W słowiańskiej kulturze, żeby zmylić demony, przy hucznych i wesołych okazjach ubierano kobiety do ślubu, dzieci do postrzyżyn, itd w kolory żałobne, żeby demony nie zepsuły radości, zmylone BIAŁYMI strojami...

    OdpowiedzUsuń