[KSIĄŻKI] RYŪNOSUKE AKUTAGAWA, ATSUSHI NAKAJIMA, OPOWIADANIA JAPOŃSKIE

Hejka! 🤩 Japonia jest szczególnie bliska mojemu sercu i choć od dziecka interesował mnie ten kraj, dopiero rok temu po wizycie w kraju kwitnącej wiśni fascynacja zaczęła bardzo eskalować.
Coraz częściej wracam do sztuki japońskiej a teraz również do literatury. I w tym wpisie przedstawię Tobie mały zbiór opowiadań japońskich, które warto przeczytać!


Opowiadania japońskie zawierają różne historie dwóch autorów:
Ryūnosuke Akutagawa oraz Atsushi Nakajima.
O tym pierwszym mówi się, że jest to ojciec opowiadań japońskich, który celował w krótkich historiach opartych o klasykę literatury zarówno japońskiej, jak i chińskiej.
Jego proza charakteryzuje się wartkim rytmem, prostotą zdań ale zawiera w sobie także ogromne pokłady subtelności z odrobiną poczucia humoru. Na postawie opowiadań Rashōmon i Yabu powstał wybitny film Akiry Kurosawy pt. Rashōmon
Jeżeli chodzi o Nakajimę to podobnie jak autor wyżej, odwoływał się w swojej twórczości do klasyki literatury chińskiej, tworząc krótkie opowiadania.

O czym traktuje ten zbiór?
Znajdziemy tutaj dwa opowiadania Akutagawy: Du Zichin i Chrystus z Nankinu oraz cztery Nakajimy: Opowieść o mistrzu, Kronika górskiego księżyca, czyli o poecie, który został tygrysem; Człowiek byk a także Uczeń Konfucjusza.
Każde z opowiadań traktuje o życiu, naszych wyborach, postawach, niekiedy pojawiają się w nich odwołania do postaci i miejsc historycznych, czasem pobrzmiewa w nich świat bajkowych legend.
Wszystkie opowiadania wciągają, porywając w głąb nas samych, jednocześnie koją i po ich przeczytaniu długo się o nich myśli. Nic nie wymuszają, nie narzucają - płyną niczym poezja, oczyszczając, dając wytchnienie po ciężkim dniu.
Po przeczytaniu tego zbioru poczułam się lekko, przyjemnie, wypoczęłam psychicznie.
Jeżeli szukasz treści super skondensowanej, przy której odetchniesz po ciężkim dniu to koniecznie sięgnij po tę książkę. WARTO

Znasz literaturę japońską?

2 komentarze

  1. Totalnie nie moje klimaty kochana, ale warto zawsze poszerzac swoje horyzonty :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja kocham Japonię, byłam tam rok temu i tak mnie oczarowała, że zaczęłam czytać literaturę piękną a nie tylko o historii i sztuce :)

      Usuń